top of page

3 Kafadar

Güncelleme tarihi: 27 Ağu 2022

Tarık Apak - Hakan Özkan ve Harun Aydın. Nam-ı diğer "3 kafadar". IPA biralarına hayran olduğum 3 kafadar :) İyi ki var olan 3 kafadar. 3 kafadar'ın hikayesini Adım Adım Gurme'nin web sitesinden detaylı bir şekilde okumanız için linki aşağı bırakıyorum.


https://adimadimgurme.com/2020/06/09/3-kafadar-bira/


Kısaca Graf isminin hikayesi ise şu şekilde. 3 arkadaş biralarını Belçika'da gipsy tarzıyla yapıyordu. Yani kendi üretim yerleri olmadan, başka bir markanın tesisini kiralayıp biralarını yapıp çıkıyorlardı. Ancak birayı buraya ithal etmek, biraların uzun yolculuğu, ekstra maliyetler gibi belalar sebebiyle tesislerini İstanbul'da kurmaya karar verdiler ve Graf ismi yerine 3 Kafadar ismi ile öne çıktılar.


Biralara geçmeden önce, 3 Kafadar ekibi bira konusunda oldukça bilgililer ve her gün kendilerini geliştiriyorlar. Ek olarak biralarının publarda fıçı ile servis edilmesi için büyük çaba sarf ediyorlar. Yakın zamanda kraft biraları fıçıdan veren mekanların listesini çıkarmaya çalışacağım zaten ama o zamana kadar 3 kafadar'ın instagram hesabından paylaştıklarından yola çıkarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

-Graf(3Kafadar) Belgian Blonde Ale: Çok uzun zamandır içmiyordum. Yeni etiketli hali ile birlikte tekrar aramıza hoş geldi. Belçika mayasının o kendine has tadından mıdır oldukça hoş bir tadı var. Sadece biraz fazla gazsız ve köpüksüz buldum diyebilirim.

Yeni Etiket:

Eski Etiket:


-Graf Porter: Bu bira maalesef artık üretilmiyor. Severek tükettiğim biralardan bahsetmeyi ayrı seviyorum. Bardakta oluşturduğu açık kahverengi köpüğüyle, kokuda gelen kararında kavruk kahve notalarıyla zaten önce bir cezbediyor. Tadımda ise köpüğün yağlılığı ve kremamsılığı içimi çok güzelleştiriyor. Kavruk tatların yanında, mocha içiyomuş hissi bir tek bende olmuyordur sanırım. Hoş, çok hoş bir bira. Şuan üretilmiyor diye biliyorum. Bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle piyasada TETT 08/2020 olan üretim var o da bulabilene. Belgian Blonde 3Kafadar etiketiyle çıktı, sıra kendisinde artık :)


-3Kafadar IPA (Mosaic): Bulunduğu her yerde pozitif ayrımcılık yapacağım bu şahane biraya. Bir #IPALover olarak denediğim ilk gün, kapağını açıp bardağa doldururken her zaman evde bulundurmam gereken bir bira olduğunu kokusundan anlattı bana. Tadı bambaşka zaten. Kararında ama dolgun şerbetçiotu acılığı damakta kalıcılığı fazla. Bu birayla tanışmam ilk defa şişeden olmadı aslında. 2020 Şubat ayı başında 3kafadar, Beşiktaş'daki United Pub'a fıçı olarak Mosaic IPA getirdiklerini duyurmuştu. Büyük bir merakla gidip denemiş ve çok beğeniştim. Henüz şişelenmemişti. Planlanıyordu ama Mart'da pandemi başlayıp herkes evlere kapanınca plan ertelendi. Mayıs ortası gibi kavuştuk.

TETT 09/21 olan üretimlerden itibaren bu şahane biranın etiketi de değişti. Tat olarak çok minimal bir fark seziyorum ama IPA olarak çok güzel bir seviyede.

United Pub'da Mosaic IPA ismiyle içtiğim ilk hali.-Okto (Helles): 3Kafadar'ın iyisini yapabilmek için pandemi öncesi Almanya'lara kadar gittiği müthiş bir Helles. İçmelere doyulmayan, köpüğü kalıcı, malt karakteri çok yerinde ve şerbetçiotlarıyla dengelenmiş harika bir lezzet.


-Gece (Irish Stout): Black Label gibi bir viski ile çok çok güzel eşleşen bira.


-Amerikan (American Pale Ale):


3 Kafadar'ın 2021 yılının sonlarına doğru piyasa giren 5. birası. İlk çıktığı zamanlar bir kere fıçıdan deneyimleme fırsatı buldum. Bitterlik olarak Mosaic IPA'dan "neredeyse" farksız gelmişti. Bir zaman sonra tekrar deneyeceğim. Zaten tanımda da "Amerikan şerbetçiotlarının cömertçe kullanıldığı..." diye yazmakta. Aroma açısından deneyimlemek için bir kez daha içeceğim ama fıçıdan içmek için gittiğim yerde Mosaic IPA da olduğu için genelde tercihimi Mosaic'den yapıp Amerikan'e elim gitmiyor pek :)

Etiket de bir harika bu arada.3 Kafadar üzmez, 3 Kafadar'ı bulduğunuz yerde deneyiniz.


Şerefe !


2.170 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page