top of page

Anadolu Efes - Belfast


Anadolu Efes Belfast
Anadolu Efes Belfast

Bu sene Anadolu Efes ciddi bir atağa kalktı ve hızına yetişmekte zorlanıyorum açıkçası. Belki de Efes, Mayıs ayında bir değişim öngördü ve bu kadar hızlandı. O değişim olmadı ama biralar tek tek çıkıyor.

Belfast, 2023 Haziran ayının başında İzmir Arena'da satış ekiplerinin katılımıyla piyasaya çıkmış oldu. Takip ettim storylerden ve özendim açıkçası. O ekipte olmak isterdim

--

Belfast, İrlanda'dan ilham alarak "Irish Lager" olarak karşımıza çıkıyor. Bu biraya özel dokunuşlarla bir şişe tasarlanmış. Biz evbiracıları için umarım taç kapaklarla uyumludur. Bir ara deneyeceğim, uyarsa şişe tercih ederim belliki bol bol tüketilecek.


Anadolu Efes Belfast
Anadolu Efes Belfast

--

Etiketteki aslan tasarımı, şişenin motiflerine de yansımış. Hem etikette hem de şişede koyu yeşil renk ön planda.

Kutu versiyonu da öyle. Ancak kutunun arkasında, birayı içiyle dışıyla İngilizce bir anlatım karşılıyor bizi.

--

İçeriğinde iki sıralı İrlanda maltı kullanılmış. Bardakta bizi klasik, filtreli bir sarı renk, beyaz ve dayanıklı bir köpük karşılıyor. Karbonizasyonu dengeli ve bu içimi kolaylaştırıyor.

Malt tatlılığı damağa ilk yansıyanlardan ancak bu şeker odaklı bir tatlılık değil. Daha fresh ve yumuşak bir yapı var. İlk içişten hemen sonra bu tatlılık yerini şerbetçiotu bitterliğine bırakıyor ve bu, birayı beğenmemdeki ana sebep oldu. Bitişi çok hoşuma gitti açıkçası. Alkol oranı %5


Anadolu Efes Belfast
Anadolu Efes Belfast

--

Efes'in bu birası, geçen sene çıkan ve bayıla bayıla içtiğim 'Bremen'in' tahtını benim için devralabilir. Çünkü 'Belfast' daha istediğim bir bitişe sahip. Umarım ilk partinin güzelliğinden ibaret kalmaz. Çünkü Bremen'in bazı partilerinde tadının bozulduğuna içerek şahit oldum.

--

Belfast'in fiyatı şişe 40 TL kutu 39 TL'ymiş. Kutu Bremen 30 TL ama bu fiyat farkının alkol oranı ve vergi kat sayısı sebebiyle olduğunu tahmin ediyorum.


Anadolu Efes Belfast
Anadolu Efes Belfast

--

Bakalım hayatımızdaki yeri ve bulunabilirliği nasıl olacak göreceğiz.

Tüm Anadolu Efes ekibinin eline sağlık.


Şerefe

8.549 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page