top of page

Birasal Gelişmeler -> Ağustos 2020


Bira için Haziran'ın Mayıs'dan, Temmuz'un Haziran'dan ve Ağustos'un da Temmuz'dan daha iyi geçtiğini anlayacağımız blog yazısına hepiniz hoş geldiniz çokomelciler. Gerçekten öyle. Saygıdeğer bira sektörü emekçileri siz ne yapıyorsunuz ya? Herhalde bu ay bir şey olmaz iki ayı birleştirip yazarım dediğim Temmuz ve Ağustos'da, "lan fazla oldu yine okumayacaklar ama mecbur ekleyeceğiz ama" modunda başlıyorum bu yazıya.


Önce uluslararası gelişmelerden başlayalım.


International Beer Day (IBD) Uluslararası Bira Günü


Bira günün sonunda bir eğlence aracı ve sosyal hayvanların doruk noktası Homo Sapienslerin bir araya gelmesini sağlayan ortak bir paydadır. Peki bu kutsal içeceğe ait bir gün niçin bir günü olmasın ? Ara ara Ulusal Bira Günü falan da var ama işin içinde Uluslararası sözcüğü geçince iş daha bir güzelleşiyor. Türkiye'deki birasever Homo Sapiensler olarak kendimizi dünya vatandaşı falan hissediyoruz en azından :)


IBD, 2007 yılında ABD'de (tabi ki ABD) California'da Jesse Avshalomov tarafından "hadi" diyerek ortaya çıkmış. Başlarda ufak bir kasabada kutlanmaya başlayan bu güzel gün, her Ağustos'un ilk cuması kendini dünya vatandaşı sayan tüm memeliler tarafından kutlanır olmuş.

Bu sene 7 Ağustos tarihinde kutlandı. Önümüzdeki sene yani 2021'de 6 Ağustos 2021 tarihinde kutlanacak, sağ kalırsak.


Untappd'ın 2021'de Bira Festivali Duyurusu - Çabana Sağlık Untappd


Bilmeyenler için mini bir tanım.. Untappd; biracıların sosyal medya platformu. Brewer'ların kaydetmesine göre hemen hemen her biranın bulunduğu ve biraseverlerin de içtikleri biraları oraya etiketlediği bir hede.Dünya biracılarını birleştiren Untappd, ABD'nin neredeyse haritadan silineceği pandemi zamanında "24 Nisan 2021'de bira festivali yapacağız" diye duyuru yapmış. Çabana sağlık Untappd, umarım nasip olur. Biz ABD'ye gidemeyenler de Instagram'dan takip eder kendi kendimize bira içeriz.


Çin'in Dalga Geçer Gibi Bira Festivali Düzenlemesi


Arkadaşlar ben hümanist kalmaya çalışan bir insanım. Ama 2020 yılının resmen götümüzde patlamasını hayatımız boyunca affetmeyeceğimiz bir gerçek. Ben hala pub'a gidemiyorum gönül rahatlığı ile. Bunun hesabını kim verecek sorarım size. Dünyanın haritadan silinmesinin baş sorumlusu tartışmaya kapalı şekilde Çin'dir.

Trump sen çok haklısın kardeşim. Covid değil "ÇİN VİRÜSÜ"Bu Çinliler bizle afedersiniz TAŞŞAK geçer gibi bira festivali falan yapmış. Lan bira sizin neyinize. Pirinçli bira mı onlar he ?


Bak bak, Euronews'in habere bak; "Koronavirüs'ün çıkış noktası olan Çin'de, (DOĞRU) binlerce kişi maskelerini ve endişelerini bir kenara bırakarak bira festivaline akın attı." sizin ben yolunuzu...Oktoberfest bile iptal olmuşken bu yüzsüzler güya nispet yaparak festival falan yapmışlar. Neyse, Orta Doğu'yu bile affedebilirim ama Çin'i asla affetmeyeceğim.


Mikkeller Beer Celebration 2020 Yılında İptal


Medeni dünya Çin gibi değil elbette. Bilindiği üzere her yılın Mayıs ayında Danimarka'nın "çingene" bira üreticisi Mikkeller'ın uluslararası çapta bir bira festivali olurdu. Covid-19 pandemisinin ilan edildiği ilk zamanlarda Mayıs ayındaki festival ertelenmiş ve büyük bir umutla bu yılın Ekim ayına alınmıştı. 21 Ağustos tarihinde festivalin resmi instagram hesabından bu yıl 9.'sunun yapılacağı festivalin iptal edildiği duyuruldu. Malumunuz ülkeler hayvan gibi erkenden normalleşince virüs tekrardan büyük kitlelere bulaştı. Farklı bir şey olmasını beklemek zaten aptallıktı. Mikkeller de bu festivali iptal etmiş bulundu.Açıklamada çok büyük bir umutla 2021 Mayıs başına alındığı duyuruldu. Hadi bakalım, biz de umut ediyoruz bazı şeyleri.


Ertuğrul Özkök Bira Konusunda Cinsiyetçilik Yapamazsın


Bu konuya atabileceğim en naif başlık buydu. Aslında belki bu yazıda bile olması saçma ama yine de bu saçmalığın arşivlenmesi gerektiğini düşündüm ve bunu yapıyorum. Şimdi efendim bildiğiniz üzere Anadolu Efes, pilsen ve malt biralarında +1 diye yeni bir teknik geliştirdi. Bu tekniğin yerel ve ulusal çapta lansmanları, duyuruları, tanıtımları oldu, oluyor, olacaktır da. Hakkındır Efes.

Ama biz hep ne diyoruz. Liyakat, liyakat, liyakat. 2020 yılında Ertuğrul Özkök'e yazı yazdırmak nedir ya ? Bir kere Hürriyet mi kaldı, kim okuyor bu gazeteyi. Aldığı tık sayılarına bir bakalım, Sözcü'nün ya da T24'ün internette tıklama sayıları daha fazladır. Millet Hürriyet mi okuyor yapmayın etmeyin. Neyse, Efes yaptığı hatanın cezasını çekmiş röportaj verdiği kişi ile.

Köşe yazarımız biranın kadın içkisi mi erkek içkisi mi olduğuna yönelik bir laf etmiş. Bakın okumakla ya da yer görmekle olmuyor işte. En net kanıtı. 2020 yılında ettiği lafa bakın "Benim için bira tam anlamıyla bir maço erkek içkisi..." ha ha ha.


Yazının devamında aslında böyle olmadığını Efes Genel Müdürü'nden aldığı bilgiye dayanarak açıklamaya çalışıyor ama sen neden bunun lafını yapıyorsun artık uzaya neler neler yollandığı şu çağda ya. Dünya nerede sen neredesin Sayın Ertuğrul. Sen boomer bir erkek birey olarak geri dur bakalım. Her şeyde fikir belirtmek zorunda değilsin.


Bu bölümü fotoğrafsız bırakıyorum. Ne uğracaşağım şunun için. Son sözüm ise Efes'e. Bu sene harika işler yapıyorsunuz. Böyle eski tiplere prim vermeyin. Yazık emeğinize. Ya da ne yaparsanız yapın.

Bu rezilliğin anısına aşağıya Heineken'in biranın maço bir içki olduğunu düşünen aynen Ertuğrul gibilere cevap niteliğindeki reklamını bırakıyorum.Influencer'ın Boomer Olanı Makbul Değil, Asla Değil !


Serdar Kuzuloğlu hepinizin bildiği üzere bilim, teknoloji, ufuk açma alanında kendini geliştirmiş bu yolda ilerlemiş gazeteci - yazar. Serdar Bey, Ağustos ayı içerisinde kendi yazlığından yaptığı tatliş bir IG video ile karşımıza çıktı. Videonun linki aşağıda.


Yaklaşık 20 dakikalık bu videoda, Serdar Bey gençliğinde bira ile ilk tanıştığı anılarını anlatıyor genel olarak. "Tatliş" dememin sebebi bu anılar ile başlaması aslında. Buraya kadar şirin bir video. Sonra okuduğu kitaplardan biranın tarihi ile ilgili bir kaç not... Sonra o kadar araştırma yaptığını iddia edip farklı şeyler içmeye karar verdiğini söylüyor ve diyor ki "Bomonti Filtresiz içtim, eh.." "Tuborg Amber, beğendim." "Corona" "Desperados" "Sol" "çok beğendim" "Frederik" cart curt ayyh bir dakika ne anlatıyorsun Serdar'cığım sen he ? Nerenin araştırması bunlar, sen bir sosyal medya fenomenisin Tedx falansın araştırdıkların bu mu allasen ?


Sonra yine araştırma yapıp, bira forumlarına girdiğini iddia edip tekrar bir endüstriyel marka ağırlıklı biralardan bahsetmeye devam ediyor. Sonra işte ben bu konuda cahilim bana aşağı yorumlarda yazın ile bitiyor.

Burada Serdar bey kendi kendine mi konuşmuş, yoksa influencercılık mı oynamış valla pek karar veremedim ama tam bir boomer videosu olmuş.


Burada işin beni gerek kısmı IG videosunun altına gelen "herbokolog" yorumlar. Tuborg kırmızı öven var. Türüne göre asla ayırt etmeyip Erdinger ile Amsterdam'ı karşılaştıran var. Arada bir aklı başında yorumlar da gelmiş ama çölde su yani. Serdar Bey'i eleştirmek kolay olabilir zaten diyeceğimi dedi ama maalesef bira konusunda ben biliyorumculuk adı altında ilkokul -5 seviyesinde yorumlar yapılıyor. Aynı şey viski konusunda da var mesela. Market viskisi övüyor adam bildiğini sanarak. Burada problem "bildiğini sanmak" ve bu bildiğini sandığı şeyi güncellememek.


Şarap konusunda böyle hadsizlik yok mesela ilginçtir ki :)


Serdar Bey'in videosuna gelen "bildiğimi sanıyorum" yorumlarını ele alan bir yazı ya da video hazırlamak isterim ilerleyen zamanlarda. Belki eğitici de olur.


The Populist'in Biraları Torch Brewery Markasıyla Şişede


Ülkede bir elin parmağını geçmeyecek sayıda brewpub'lar.. Öncelikle iyi ki varlar. Daha da artmaları dileğiyle. Pandemi sebebiyle Mart başından bu yana bir pub'a gidip oturmuşluğum yoktur malesef. Yine halkımız gidiyor bir cesaretle ama dikkatli olmakta fayda var elbette. Geçen aylarda Bosphorus Brewing Co. 'nun dört tane birası Knidos Brewery markasıyla şişelenmişti. Bu ay ise Bomontiada yerleşikli The Populist'in dört birası, Torch Brewery markasıyla şişelendi.
Şişelenen biralar, Pilsner - Kölsch - Red Ale ve IPA. Bir #IPALover olarak benim en sevdiğim elbette IPA oldu. 3Kafadar'ın IPA'sına yakın buldum ve beğendim. Alın, tadın, keyfini çıkarın, Untappd'de puanlayın, sevdiklerinizle paylaşın.


Bu arada, The Populist'de Mandarin Pale Ale çıkmış. Bodrum Mandalinası...

Muhtemelen aşırı seveceğim bir tatta olmuştur ama gitmeye çekiniyorum işte virüstü falan derken.


Yapay Zekanın Fıçıdaki Birayla Birleşimi: Pubinno


Pubinno'yu ben hep Türk biracılığının dünyaya açılan yüzü olarak tanımlamışıdır. Artık biranın en iyi halinin aslında fıçıdan içilen olduğunu bir çoğumuz öğrenmeye, duymayanlara da anlatmaya başladı. Özellikle yeni nesil publarda musluk sayısına daha bir önem verilmeye başlandı diyebiliriz. Ancak biranın fıçıdan biraya olan aktarımı harika olmalı ki publarda en iyi fıçı bira deneyimini yaşayalım. Pardon pardon, aslında biranın en iyi hali üretildiği yerde tanktan içildiği hali :) İşte Pubinno, biranın fıçıdan bardağa en iyi halinin peşinde.


Silikon Vadisi merkezli Türk girişimi Pubinno'nun hikayesini "egirişim"in Youtube kanalında anlatmış. Bu harika işin hikayesini dinlemek için buyrun aşağıda videoyu izleyiniz. Keyifli bir röportaj olmuş.Efes'in Microbrewery'den Çıkan Yeni Biraları


Anadolu Efes bu sene lager haricinde başka başka atılımlar yaptı. Bunların hepsini takip ettik. Bomonti Filtresiz IPA ile yola çıktılar (ki bence gayet hoş Session'dur kendisi), Efes Summer Blue ile devam ettiler. +1'dir falan derken, İzmir'deki microbrewery'den başka başka işler çıkmaya başladı. Yalnız bu biralar sınırlı üretim olduğu için elbette perakende olarak bulunmuyor. Efes'in anlaştığı Publar'a gidip bu biraları fıçıdan tadabilirsiniz.


Ben.. Bakın bu pandemi beni bitirdi arkadaşlar. Size yemin ederim bir pub'a gidip lak lak yapmayalı o kadar uzun zaman oldu ki. Aslında şunun şurasında Mart'dan beri ama yıllar geçmiş gibi geliyor. Bırakın dostlarla buluşmayı arada bir yaptığım tek başına takılmayı bile özledim ya.

Bir ara kafayı kırıp gideceğim, umarım o zamana kadar bitmez. Günün sonunda alkollü araba kullanılmayacağı için toplu taşıma kullanılacak da ohooo siz naptınız kardeşşş.. Kafayı kırıp bir ara gideceğim ama. Artık Martı mı ayarlarım, bisiklet mi kiralarım Allah sabrını mı verir ne yaparım bilmiyorum.


Neyse;


Efes'in bu ataklarının arkasındaki en önemli isimlerden Koray Anar'ın paylaşımına göre biraların bulunduğu publar burada. NEIPA ve Stout'u aşırı merak ediyorum. Şu ağzını açınca ağız kısmı açılan korkunçlu maskelerden falan ayarlayın bana.Gara Guzu'larımızın Yeni Bardak Altlığı Duyusu


Gara Guzu ailemizi artık burada övmeye gerek olduğunu sanmıyorum. O konu çoktan aşıldı. Güzel kraft üreticimiz, sanat kokan yeni bira bardak altlıklarını duyurdu. Artık bir gün pub'a gidebilirsek denk gelip cepleyeceğiz :)Ağustos gelişmelerini burada bitiriyorum. Bakalım Eylül ayında neler olacak.


Sağlıkla kalın, publara falan tedbirsiz gidip gevşemeyin.


145 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page