top of page

Birrificio Lambrate - Quarantot

Berlin seyahatimin sonlarına doğru uğradığım İtalan Craft Beer Pub'da IPA sevdalısı olarak taplist'de görmüştüm bu birayı. Hem de Double IPA stili olunca bir heves aldım. Ancak bayılmadım gibi gözüküyor Untappd puanımdan hatırladığım kadarıyla. Zaten görüntü olarak da pek iştah açıcı durmuyor yine de 3.75 puan çok da fena değil aslında.


İtalya'nın micro brewery üreticilerinden Birrificio Lambrate'nin birası.Untappd'de şöyle tanımlamışlar;

"Quarantot Double IPA, nötr Pilsner malt bazında karmaşık bir aroma ve tat yapısı oluşturmak amacıyla farklı Amerikan şerbetçiotu çeşitlerinin abartılı kullanımıyla karakterize edilir. Amerikan mayasının bir türüyle yapılan fermantasyon, meyveli notaları öne çıkaran hoppy kokuların patlamasına neden olur.

Adı, kelimenin tam anlamıyla "kırk sekiz yapmak", yani biraz kaosa neden olmak anlamına gelen "fare un quarantotto" ifadesinden geliyor. Bu ifade, birçok halk ayaklanmasının yaşandığı 1848 yılında yaşanan tarihi olaylara gönderme yapmaktadır.

Kullanılabilir:

FUSTO/Fıçı 30L

LATTİNA/KAN 0,33L"


Biranın ismini aldığı tarihi olaya atıfta bulunması hoş. Bira dünyasında böyle atıflar var. Kültür, anılar, tarih her yerde.


Tür: Double IPA

Menşei: İtalya

Alkol Oranı: %8

IBU: 100 (İddialı ama o kadar değildi, olsa hatırlardım)

Yer: Birra - İtalian Craft Beer, Berlin, Almanya

Tadım Tarihi: 08 Aralık 2019 ( 08.12.2019 )
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page