Pablo BiraBir başka Muğlalı kraft bira üreticimiz ise Pablo Bira. 2021 yılı itibariyle brewmaster'ı ev biracılığından gelen Burak İrim


Ben 2020 Ağustos ayında tek parça olan, tüm markalar ve biralarının olduğu ilk listeyi hazırladığım dönemde Pablo'nun etiketleri değişmeye başlamıştı. Bu sebeple fotoğrafların çoğu eski etiket olacak ancak bir yerlerden bulup yeni etiketleri de ekleyeceğim.


En üstte koyduğum köpek dostumuz ise, biranın logosunda gördüğünüz, Pablo. Maalesef dostumuzu 2020 yılında kaybettik.


Kendi sitelerinden hikayeleri..

Pablo Bira, Türkiye'de kraft bira kültürünü yaygınlaştırmak ve nitelikli kraft bira üretimi gerçekleştirmek amacıyla Bodrum Konacık'ta 2017 senesinde faaliyetlerine başlamıştır. Yılın 52 haftası boyunca üretim devam etmektedir. Kullanılan hammadde çeşidinden uygulanan yöntemlere kadar her aşamada "kraft bakış açısı"na sadık kalınmakta, böylelikle raflarda yerini alan her şişe özgün ruhunu korumaktadır. Fabrikanın ürün yelpazesi her geçen gün genişlerken, senelik üretim hacmi de doğru orantıda ve gururla artmaktadır.


-Pablo Bodrum IPA: Koku ve damakta şerbetçiotu bitterliği düşük olmakla birlikte turunçgil aromaları daha hissedilir. Ancak pek kalıcı değil.


Bodrum IPA'nın ilk etiketli hali.


-Pablo Amerikan IPA:

**(Bu yorum ilk fotoğraftaki versiyon içindir) IPA'da öngörülen şerbetçiotu bitter hissi bu birada da pek yok, ancak turunçgil notları daha baskın kalıcı ve hissedilir.

**(Bu yorum ikinci fotoğraftaki verisyon içindir) Pablo etiket değişimiyle birlikte tat olarak da değişime gitmiş gözüküyor. Yeni etiketteki Amerikan IPA, eski etikete göre daha hissedilir bir bitter, daha olgun, acılığı kalıcı ve arkadan eşlik eden turunçgil aromalarının hissedildiği bir bira olmuş. Yeni etiketli fotoğraf https://untappd.com/user/hcemozturk/checkin/942170668 linkinden alınmıştır.


-Pablo Pale Ale: Bu biranın hikayesi çok güzel. 2019 Mart ayında Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri Kulübü'nün (IG: birakulübü) düzenlediği 4. Ulusal Ev Birası yarışmasında 'craftmaster' kategorisinde birinci seçilen Murak Aktaş imzalı bira bira. Yarışmanın ödülü gereği Pablo bira tarafından şişelendi. Şerbetçiotu acılığının yanında işçi ferahlatan turunçgil tatlarının da alınabildiği bir bira. Pablo'nun etiket değişimi sonrası hala üretilmiyor sanırım. Fotoğraf eski tarihli. Etiket harika, etiket şahane. Cheers to MJ.

-Pablo Satsuma Wit: #DrinkLocal felsefesiyle uyuşan Bodrum bölgesinde yetişen "Bodrum Mandalinası'nın (Satsuma) kullanıldığı harika bir witbier. Yanlış görmediysem etiketi değişenler arasında bu bira da var. Yeni etiketli halini biraya ulaştığımda ekleyeceğim.

Eski etiket:

Yeni etiket: Eski etiket çok daha güzel değil miydi :(... aşağıdaki fotoğraf Burak İrim'den


-Pablo Pilsner: Fotoğraf eski ve tadını hatırlamıyorum. Ama yeni etikete ulaştığında hem fotoğraf hem de tadım notu güncellemesi yapacağım.

Eski etiket:

Yeni Etiket: fotoğraf @birbababira adlı Instagram hesabından alınmıştır.-Pablo Normal (Kölsch): Bu biranın hakkının verilmediğini düşünüyorum ya. Kendimi de eleştiririm burada, maalesef üretimden kalkmış. Fotoğrafı https://untappd.com/user/benjaminpgray/checkin/901552284 linkinden aldım.
-Pablo Weiss: Fotoğraf eski ve tadını hatırlamıyorum. Ama yeni etikete ulaştığında hem fotoğraf hem de tadım notu güncellemesi yapacağım.

Eski etiket:

Yeni Etiket: fotoğrafı IG: beerbira hesabından aldım.


-Pablo Stout: Bu yazıyı yazdığım tarih itibariyle duyuruldu ancak dağıtılmadı. Sevdiğim bir tür Stout ve oldukça merak ediyorum açıkçası. Pablo yapmışsa güzel yapmıştır. Gelsin deneyeceğiz göreceğiz. Deneyince burayı güncelleyeceğim. Şimdilik temsili fotoğraf atıyorum.


-Pablo K (Kestane) [Amerikan Amber Ale]: Bu birayı bir kere tattım onu da hayal mayal hatırlıyorum ve fotoğrafı da maalesef yok. Tarihin tozlu sayfalarına karışan bir arkadaş kendisi. Fotoğraf linki https://untappd.com/user/Saturn5/checkin/714227428

355 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör