top of page

Pablo Brewery

Güncelleme tarihi: 26 Ağu 2022

  • Pablo IPA (Bodrum IPA)

  • Pablo Amerikan IPA (maalesef üretilmiyor)

  • Pablo Pale Ale (maalesef üretilmiyor)

  • Pablo Satsuma Wit

  • Pablo Pilsner

  • Pablo Weiss

  • Pablo Stout

  • Pablo K (Amber Ale) (maalesef üretilmiyor)

  • Pablo Normal (Kölsch) (maalesef üretilmiyor)Bir başka Muğlalı kraft bira üreticimiz ise Pablo Bira. 2021 yılı itibariyle brewmaster'ı ev biracılığından gelen Burak İrim


Ben 2020 Ağustos ayında tek parça olan, tüm markalar ve biralarının olduğu ilk listeyi hazırladığım dönemde Pablo'nun etiketleri değişmeye başlamıştı. Bu sebeple fotoğrafların çoğu eski etiket olacak ancak bir yerlerden bulup yeni etiketleri de ekleyeceğim.


En üstte koyduğum köpek dostumuz ise, biranın logosunda gördüğünüz, Pablo. Maalesef dostumuzu 2020 yılında kaybettik.


Kendi sitelerinden hikayeleri..

Pablo Bira, Türkiye'de kraft bira kültürünü yaygınlaştırmak ve nitelikli kraft bira üretimi gerçekleştirmek amacıyla Bodrum Konacık'ta 2017 senesinde faaliyetlerine başlamıştır. Yılın 52 haftası boyunca üretim devam etmektedir. Kullanılan hammadde çeşidinden uygulanan yöntemlere kadar her aşamada "kraft bakış açısı"na sadık kalınmakta, böylelikle raflarda yerini alan her şişe özgün ruhunu korumaktadır. Fabrikanın ürün yelpazesi her geçen gün genişlerken, senelik üretim hacmi de doğru orantıda ve gururla artmaktadır.-Pablo IPA:

Bu bira daha önce aşağıdaki Amerikan IPA varken "Bodrum IPA" ismiyle anılıyordu. Ancak yazıyı güncellerken Untappd üzerinden kontrol ettim, artık Bodrum IPA ismini kaldırmışlar. Sadece "Pablo IPA" şeklinde anılıyor. Ama gördüğüm kadarıyla güncel şişe etiketleri hala "Bodrum IPA" şeklinde. Neyse efendim.


İlk etiket: Koku ve damakta şerbetçiotu bitterliği düşük olmakla birlikte turunçgil aromaları daha hissedilir. Ancak pek kalıcı değil.


Bodrum IPA'nın ilk etiketli hali.


Güncel Etiket: Bu birayı geçen sene Pab Bodrum'da fıçıdan bol bol içme fırsatım oldu. Geçen seneden bugüne sanırım brewmaster bitterliği biraz daha arttırdı ama o zaman da fena değildi. IPA içildiği biraz daha belli oluyor diye düşünüyorum şuan. Biraların tarifleri zaman zaman değişiyor, önemli olan iyi yönde değişmesi. Bazı biraları uygun saklanma şartlarından emin olunan yerde tekrar alıp içmekte fayda var.
-Pablo Amerikan IPA:

**(Bu yorum ilk fotoğraftaki versiyon içindir) IPA'da öngörülen şerbetçiotu bitter hissi bu birada da pek yok, ancak turunçgil notları daha baskın kalıcı ve hissedilir.

**(Bu yorum ikinci fotoğraftaki verisyon içindir) Bu IPA versiyonu artık üretilmiyor ama çok çok iyi bir IPA'ydı. Bodrum kardeşine göre bitter daha ön planda olmasıyla birikte turunçgil aromaları da hissedilir düzeyde iyiydi. Yazık oldu. Belki bir gün.... Yeni etiketli fotoğraf https://untappd.com/user/hcemozturk/checkin/942170668 linkinden alınmıştır.

-Pablo Pale Ale: Bu biranın hikayesi çok güzel. 2019 Mart ayında Türkiye Ev Biracıları ve Bira Koleksiyonerleri Kulübü'nün (IG: birakulübü) düzenlediği 4. Ulusal Ev Birası yarışmasında 'craftmaster' kategorisinde birinci seçilen Murak Aktaş imzalı bira bira. Yarışmanın ödülü gereği Pablo bira tarafından şişelendi. Şerbetçiotu acılığının yanında işçi ferahlatan turunçgil tatlarının da alınabildiği bir bira. Pablo'nun etiket değişimi sonrası hala üretilmiyor sanırım. Fotoğraf eski tarihli. Etiket harika, etiket şahane. Cheers to MJ.

-Pablo Satsuma Wit: #DrinkLocal felsefesiyle uyuşan Bodrum bölgesinde yetişen "Bodrum Mandalinası'nın (Satsuma) kullanıldığı harika bir witbier. Yanlış görmediysem etiketi değişenler arasında bu bira da var. Yeni etiketli halini biraya ulaştığımda ekleyeceğim.

Eski etiket:

Yeni etiket: Eski etiket çok daha güzel değil miydi :(... aşağıdaki fotoğraf Burak İrim'den


-Pablo Pilsner: Fotoğraf eski ve tadını hatırlamıyorum. Ama yeni etikete ulaştığında hem fotoğraf hem de tadım notu güncellemesi yapacağım.

Eski etiket:

Yeni Etiket: fotoğraf @birbababira adlı Instagram hesabından alınmıştır.-Pablo Weiss: Fotoğraf eski ve tadını hatırlamıyorum. Ama yeni etikete ulaştığında hem fotoğraf hem de tadım notu güncellemesi yapacağım.

Eski etiket:

Yeni Etiket: fotoğrafı IG: beerbira hesabından aldım.


-Pablo Stout: Pablo portföyünün son biralarında, stout. İlk çıktığında alıp bir tadım notu paylaşmıştım. Çok uzun zamandır tatmıyorum ama ilk çıktığındaki izlenimlerimi şu linkten okuyabilirsiniz.

-Pablo K (Kestane) [Amerikan Amber Ale]: Bu birayı bir kere tattım onu da hayal mayal hatırlıyorum ve fotoğrafı da maalesef yok. Tarihin tozlu sayfalarına karışan bir arkadaş kendisi. Fotoğraf linki https://untappd.com/user/Saturn5/checkin/714227428


-Pablo Normal (Kölsch): Bu biranın hakkının verilmediğini düşünüyorum ya. Kendimi de eleştiririm burada, maalesef üretimden kalkmış. Fotoğrafı https://untappd.com/user/benjaminpgray/checkin/901552284 linkinden aldım.642 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Knidos Brewery

Trokya Bira

Comentários


bottom of page