top of page

St. Patrick's Day ve Yeşil Bira ile İlişkisiCüceler, şapkalar, yoncalar ve tabi ki yeşil renkler. Eğer yurt dışındaysanız ve özellikle şanslı olup İrlanda, İngiltere ya da ABD’deyseniz etrafınız bugün (17Mart) bunlarla çevrili olacaktır. Bu bir İrlanda bayramı ve her şey yeşil olduğu için elbette bira da yeşil.

--

Evet St. Patrick’s Day’den bahsediyorum, yani İrlanda’nın en önemli bayramlarından. Kısaca bahsedeyim. İrlanda halkına Hristiyanlığı yayan Aziz Patrick, aslında 4.yy’da Roma döneminde Britanya’da doğuyor, 16 yaşında İrlanda’da köle olarak tutuluyor. Patrick kaçmayı başarıyor ancak sonra İrlanda’ya tekrar dönüp Hristiyanlığı yayıyor. Efsanelerde halka Kutsal Üçleme’yi anlatabilmek için üç yapraklı yoncayı kullandığı geçiyor. İşte bu günün yeşil ile olan ilişkisi burada başlıyor. Yeşil renkli üç yapraklı yonca, bu günün rengini ilan ediyor. Aziz Patrick, 461 yılında 17 Mart tarihinde sonsuzluğa erişiyor ve bu gün onu anan bir bayram olarak kutlanıyor. Bu gün, kapitalizmin dünyaya yayılması ve o sıralarda İrlandalıların da ABD’ye göç etmesine denk gelen bir zaman diliminde “seküler” bir eğlence bahanesine evriliyor.St. Patrick’s Day, hemen her şeyin yeşil olduğu bir gün. Bira da buna dahil. İrlanda gibi bira ve viski kültürünün, pub kültürünün yüksekte olduğu bir ülkede insanlar bugün pub’larda yeşil biralarını içiyorlar. Tabi orjinal olarak yeşil bira diye bir şey yok. Dedik ya kapitalizm.. Gıda boyası bu işleri hemen hallediyor. Sonuçta eğlenceli bir ortam oluşuyor, insanlar bir araya geliyor, gülüp eğleniyor. Önemli olan bu.

--

Aziz Patrick Günü'nü kutlamak için dindar olmanıza gerek yok (zaten dediğim gibi artık seküler ve kapitalist bir güne dönüştü) ve kesinlikle İrlandalı bir bira tiryakisi olmanıza da gerek yok. İhtiyacınız olan tek şey elinizde bir bira -tercihen yeşil- yeşil kıyafetler, belki üç yapraklı yonca sembolleri ve eğlenmeye hazır insanlar.

--

Yeşil renkli bira, genelde sarı renkli biralara gıda boyası atılarak oluşturuluyor ancak bu bir İrlanda günü olduğu için bir İrlanda birası olan Guinness de tercih sebebi olabilir. Üzerinizde yeşil bir kıyafet olması şartıyla :)

--

Umarım Aziz Patrick de birayı seviyordur. Şerefe.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page