top of page

The Alchemist - Focal Banger


*Öncelikle bu bira için Nasif'e (Instagram'da cekbibira) teşekkür ederim. Yıllardır (2014 - 2015'den beri olabilir) birbirimizi takip etmemize rağmen hiç yüzyüze tanışmamıştık. Geçenlerde Türkiye'ye geldiğinde sağ olsun güzel bir jest yapıp ABD'den bira getirdi. ABD'deki bira sektöründen, dükkanlardan, üretimdeki denemelerden, barrel aged çılgınlığından vs vs konuştuk. 2 saat falan oturmuşuzdur valla ufkum açıldı. Ben de Türkiye'deki kısıtlı imkanlardan falan bahsettim, çok konuşmadım :)

---

*Gelelim post'un ana konusuna. The Alchemist; Vermont, United States yerleşikli bi' bira üreticisi. John ve Jen Kimmich çifti tarafından 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. 60 kişilik bira barı olarak başlamışlar ve genel olarak IPA konusunda uzmanlaşmışlar. 2011 yılında bu aile işletmesi "birahaneden" 15 musluklu ve kutu bira da üretebilen brewery'ye geçiş yapmış. 2016 yılında The Alchemist Brewery ve Visitor's Center ismiyle kapılarını yine Vermont'da açmışlar. Burada Focal Banger üretilirken, online ya da perakende satış gibi imkanlar da geliştirmişler.

---

Gelelim yazının ana konusu olan şahane biramıza

---

Amerikan IPA - ABV %7 - IBU 90 - Untappd puanım 4.75

---

*Focal Banger; IPA stilinde bira. Markanın karanlık tasarımı, bu biranın genel deneyimine katkıda bulunuyor. Focal Banger'ın da etiket tasarımı harika. Birayı daha açmadan bir canavar ile karşı karşıya kaldığımızı hissettim :) Kutuyu açtığımda burnumu yaklaştırdım, şerbetçiotunun mükemmel şekilde işlendiği daha kokudan belli oldu. Buram buram bitter, buram buram aroma. Buram buram meyve coşkusu. Çok yoğun ama çok temiz. Aşağıda da belirteceğim ama damakta da aynı his var. Acılık damağı sarıyor, hoppy hisler ağızdan burundan girip adeta kulaklardan çıkıyor. Etiket neyse bunu gerçekten yaşıyorsunuz :)

---

---

*Birayı kutudan bardağa aldım, fotoğraf işlerini hallettim ve artık Kardelen ile tadıma hazırız.

İlk yudumu aldığımızda genelde birbirimize bakarız, birimizden biri daha çok ve daha az beğenir. Ama bu birada böyle olmadı. İkimiz de damağımızdaki tropik tat, bitter patlamasından aşırı memnun kalmıştık. Damakta bitter hislerinden fırsat kaldığında (bunu olumsuz amaçlı söylemiyorum asla) ananas, greyfurt, portakal kabuğu, hafif çiçeksi aromalar eşlik ediyor. İngiliz maltlarına Citra ve Mosaic şerbetçiotları kullanılmış. Damakta kalıcılığı da oldukça yüksek.

---

Bitmesini istemediğimiz bir birayı, böyle temiz bir bitter hissini çok az biradan aldım açıkçası.

---

Harika bir deneyimdi. Biranın arkasında da alınabilecek tatlar, tanıtım ve en altta da brewerynin sahiplerinden bira ustası John Kimmich'in çok sevdiğim şu sözü vardı.


"Drink this beer today, you could be dead tomorrow." - John Kimmich


Şerefe

Son Yazılar

Hepsini Gör

Trokya Bira

Comments


bottom of page