• belcikadanteli

Trokya Bira

Güncelleme tarihi: 27 ŞubAslında 2020 güzelliklerle başlamıştı.... Bir yandan Gara Guzu Meşeli heyecanı ve kaosu yaşanırken, bir yandan Edirne'den çok güzel bir haber gelmişti. Yeni bir kraft bira markası doğmuştu. İsmi Trokya. Trakya / Edirne'de.

Etiket tasarımlarıyla ve çıkardığı üç tür ile Türk biracılığında merak ve heyecan uyandırdı diyebilirim. Ben çıktığı ilk anda araştırıp bulmuştum. Blog'a da tadım ve duyuru yazısı girmiştim. İlginçtir ki bloğun en çok tıklanan yazılarından biri oldu. İşte o yazı.


Ek olarak şunu belirtmem lazım ki, üç stilin çıktığı ilk an ile şuan arasında çok hoş bir fark var. İnce dokunuşlarla her üç birayı da daha güzel bir hale getirdiklerini belirtmek isterim.


-Dakka (Pale Ale): Tropikal tatların hoş bir şekilde geldiği, acılığı da oldukça tatmin edici hoş bir Pale Ale.


-Buğu (Belgian Wit): Hafif muz, hafif turunçgil, hafif de baharat ezgileri. Çok hoş, çok dengeli.


-Mars (Red Ale): İsmini aldığı gezegen gibi "kızıl." Bu birayı ilk çıktığında da beğenmiştim. Ancak şuan ki üretimler çok daha dengeli, çok daha iyileştirilmiş bir halde. Biraz yanık tat, biraz da karamel. Köpüğünün kremamsı olması ve gazlılığının dengeli olması içimi de kolaylaştırıyor. Kışın çok güzel gider.


-Kuzgun (Stout): Trokya'nın dördüncü birası. Oatmeal Stout stilinde. Bu birayı ilk içtiğim zaman gerçekten hiç beğenmemiştim, ancak sonraki deneyimlerimde daha yoğun ve daha gövdeli gibi gelmeye başladı. İlk içtiğimde rengi tam siyah değildi yulaftan ötürü ama sonraki deneyimlerimde renk de tatmin edici bir hal aldı. Anında reçete mi değişti eleştirilerden ötürü ne oldu bilmiyorum. Tanıttığım yazıda üst kapalı b' gömmüştüm ama sonraları pişman oldum :) Belki o yazıya güncelleme falan geçerim bilemedim. Kesin deneyin derim.

İlgili yazı için tıklayınız: https://www.belcikadanteli.net/post/trokya-oatmeal-stout-kuzgun-dosyas%C4%B1


Black Label tipi viskilerle çok uyumlu oluyor.


-Astro (Double IPA): Ülkemizde Amerikan IPA stilinde IPA'lar artık oldukça var. Ama Double IPA tarzı bir stil ilk defa oldu ve bunu da Trokya gerçekleştirdi.


Biranın lansmanı Sanayi1A'da gerçekleşti ve ilgi baya fazlaydı. Etiket yine şahane.


87 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör