top of page

Untappd - Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönlendirme Komitesi Hakkında

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2020Bir çok yazımda ismi geçiyor Untappd'in. Bira severlerin desteklemesi gereken bir platform olduğunu düşünüyorum. Hem dünyadaki tüm biralara ulaşmamıza ve puanlama imkanı sağlıyor, hem de sosyal farkındalığı olan paylaşımları ve gönüllülüğü ile fark yaratıyor.


Bu yazın başında Onur Haftası için homofobik ve ayımrıcılık karşıtı bir mesaj paylaşmış ve #DrinkProudly hashtag'ini yaymıştı. Daha sonra Black Lives Matters hareketini desteklemişti. Bira severlerin dünya görüşünün genel olarak medeniyetten ve enternasyonel taraftan yana olduğunu düşünüyorum. Bizler de ülkemizde neredeyse her gün ayrımcılığa maruz kalıyoruz. Coğrafyayla ilgili gibi gözükse de aslında tüm dünyanın sorunu ve en azından biz buna sessiz kalmayalım.


Untappd Kasım ayının ortasında kendi bloğundan "Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Yönlendire Komitesi" DISC (ing. kısaltma) duyurdu. Untappd bunu sektörde ayrımcılığa uğrayan ve yeterince destek görmeyen bireylerin sesini duyurmak ve desteklemek amaçlı oluşturulduğunu söyledi. Bu belki tek bir sektör için değil hayatın her alanında oluyor aslında.


Çeşitlilik ve Kapsayıcılık dört kavram ile açıklanmış.


*Eşitlik: Tüm insanlar aynı hakları, fırsatları, kaynakları ve korumayı hak ediyor. Her bireyin "normalinin" bireysel olarak tanımlanır ve herkes her açıdan değer görmelidir.

*Gurur: LGBTQIA+ üyeleri için saygınlık ve eşit haklar savunulmalıdır. Gurur, kendimize karşı dürüst olma özgürlüğünü ve kabullenmeyi temsil ediyor.

*Güçlendirme: Kadınların seslerinin ve haklarının eşit olarak duyurulması ve koşulsuz saygı göstermeyi temsil etmektedir. Hiç kimsenin hakkı, sorumluluğu ve fırsatları cinsiyetlerine bağlı olmamalıdır.

*Adalet: Hepimizin eşit derecede onurlu olduğunu ve zihinsel/fiziksel ayrımcılığın neden olduğu zarardan korunma hakkıyla doğduğumuz fikrini temsil ediyor. Her insanın kendisi ile içinde yaşadığı toplum ve yasaları arasında adil ve tarafsız bir ilişki kurma hakkı vardır.

Bu blog sadece biradan, dümdüz şekilde biradan bahsetmeyecek. Bira sadece bir araç esasında. Medeni dünyayı yaşamak, çevrede olup bitenleri gözlemlemek, ayrımcılık yapmadan bir arada olmamızı sağlamak gibi misyonları var, ya da neden olmasın.


Bir arada olalım, nefret etmeden. Hayatlarımızı burnunu sokanlara, engel yaratmaya çalışanlara da fırsat vermeyelim.


İYİLİĞE, GÜZELLİĞE

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page