Knidos Brewery Dosyası (Bosphorus Brewing Co.)

Güncelleme tarihi: 12 Tem 2020Knidos, Muğla'nın Datça ilçesinde kurulmuş bir antik yerleşim yerinin adıdır. Knidos; bilim, mimarlık ve sanatta da oldukça ileri bir kentmiş. Tarihin büyük astronomi ve matematik bilimcisi Eudoksus, doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan İskenderiye Feneri'nin mimarı Sostratosburada yaşamış.


Bu ön vikipedi bilgisinin ardından yazının ana konusunun antik yerleşim yeri değil bira olduğunu belirtmekle başlamak isterim :)


Gayrettepe'de yıllardır hizmet veren bir brewpub var. İsmi Bosphorus Brewing Company. Daha önce açılmış olmasına rağmen kentteki bir diğer brewpub olan Bomontiada'daki The Populist kadar meşhur değil, en azından ülke insanı açısından. Ama turistlerin uğrak yeri olduğunu duymuştum önceden. Menülerinde kendi biraları olmasının yanında, diğer kraft markalarının da biraları bulunuyor.

Ulaşım için biraz yürümek gerektiğinden buraya zaman ayırıp sadece bir kere gidebildim. 2017 yılı Aralık ayında. O dönemdeki Instagram paylaşımımı buraya bırakayım. :)


Bu değerli mekan, uzun zamandır biralarını şişeleyip perakende satış kanalıyla ya da diğer pub'larda biralarını daha çok kişiye ulaştırmayı amaçladılar. 2020 yılı her ne kadar lanetler yağdırmış olsa da, Türk biracılığı adına fena geçmedi ve Bosphorus Brewing Co. biraları "Knidos Brewery" markası altında biz biraseverlere ulaşmaya başladı. Yazının başında verdiğim vikipedi bilgisini göz önüne olacak olursak bir kültür olan biranın aynı zamanda bulunduğu coğrafyanın da kültüründen-geçmişinden izler taşıması son derece değerli. Biralara Knidos ismini koymak, bin yıllar boyunca farklı kültürlere-medeniyetlere yer açmış bu coğrafya için son derece şık bir hareket. Açıkçası bu biralar öncesinde, Muğla'ya da pek gitmediğimden de ötürü, Knidos isimli antik yerleşim yerinden habersizdim. Bu benim ayıbım bence, ama tarihle de pek aram yoktur :)


Efendim öncelikle biranın etiketine gelelim. Şişedeki aslan figürü elbette Knidos yerleşiminin bir simgesini içeriyor. Beleşçilik yapıp kısa bir viki turuna çıktığımda, bu aslan figürünün yerleşimdeki Knidos Aslanı'ndan geldiğini öğrendim.
Knidos Aslanı,1858 yılında günümüzde Datça'daki Knidos antik limanının yakınında bulunan devasa bir Antik Yunan heykelidir. Keşfedilmesinden kısa bir süre sonra heykel, British Museum'a, Londra'ya götürüldü ve koleksiyonun bir parçası yapıldı. Heykelin yaşı hakkında bazı tartışmalar olmasına rağmen, genel olarak, bilimsel görüş onu MÖ 2. yüzyıla tarihlendirmektedir. 2000 yılından bu yana, müzenin Kraliçe II.Elizabeth Büyük Mahkemesi adlı kısmında bir kaide üzerinde sergilenmektedir. Knidos Aslanı, Knidos için çok önemli. Zira bu aslan heykeli, Knidos kentini işgalden kurtaran Conon adlı savaşçı ve silah arkadaşlarını temsil ediyor. Conon'un anısına yapılan bu aslan heykeli 2000 yıldan fazla süre olduğu yerde durmuş. Ta ki Charles Newton adlı bir İngiliz görene kadar. Maalesef heykel o dönem Osmanlı'nın izniyle verildiği için, İngilizler istemediği sürece yapacak bir şey yokmuş.

Dört farklı stil şişelendi. Hepsinin tadım notuna ufak ufak değineceğim.

  • Knidos Pilsner

  • Knidos Tank 1 Lager

  • Knidos Buğday

  • Knidos Route 333 (Pale Ale)


Knidos PilsnerMalt tatlılığı biraz önde bir bira olsa da şerbetçiotuyla dengelenmeye çalışılmış. Lezzetli ama pilsen türünde benim pek alışmadığım pek de aramadığım bir tat açıkçası. Pilsen stilini genelde Efes, Tuborg gibi markalardan deneyimlediğim için malt tatlılığının, hafif meyvemsi lezzetin gelmesi beni şaşırtmış da olabilir. Ben üzerinden bir kaç defa daha geçerim iyice anlayabilmek için :)


Knidos Tank 1 Lager


"Sen nerenin kralısın." gibi bir söz geçti içimden birayı ilk tattığımda. Ekmeksi tatların yanında, malt tatlılığı neredeyse yok. Pilsen'e göre daha acı bir bira. Açıkçası Lager'de çok tatlı bir tat sevmeyen biri olarak Tank 1'i Pilsen'den bir tık önde tuttum. Tamamen benim damak tadımla alakalı. Çok hoş ve güzel içimli bir lager, %5.8 alkolü ile ben buradayım diyor ama yaz aylarında peş peşe ne kadar içilir orası biraz muğlak :) Isınınca biraz ağırlaşıyor tadı gibi geldi, alkol oranından kaynaklı olabilir.Ek olarak, Knidos ailesi Türk bira severlerin uzun yıllardır hasret kaldığı 5 litrelik fıçıyı bu bira ile tekrar hayatımıza soktu. Çok heyecanlı bir durum bana kalırsa. Yalnız buna ulaşmak için sanırım Bosphorus Brewing ile falan önceden irtibata geçmek gerekiyor. Bu biraları getiren tekelden öğrendiğime göre de tekele sipariş vermek de yeterli oluyormuş. İşte siz artık bir şekilde o işleri şey yaparsınız.
Bu bira için şöyle bir anım var. Kraft biraları Etiler'de bir tekel bayinden alıyorum (bu arada Bakırköy'de oturuyorum :D) Ayda bir oraya arabayla git gel toplu alışveriş yaptım özellikle bu pandemi döneminde -yazının buraya kadar olan kısmını okuyan bira bloğu sevdalı arkadaşlarım varsa ve tekelin ismini merak ediyorlarsa Instagram'dan sorabilir elbette-


Neyse burada Tank 1 Lager yoktu malesef. Diğer üç stili alıp iş için Levent'e döndüm. Arabayı sokakta bulduğum bir yere park ettim. Sonra Knidos Brewery'nin instagram'da biralarını dağıttığı tekelleri story'de paylaştığını gördüm ve şansıma 4. Levent'de bir tekelde olduğunu fark ettim. Arabayla gitsem, bir daha park yeri bulur muyum endişesi, bir yandan da dörtlüyü tamamlamam lazım hırsıyla yazın sıcağında 4. Levent'e yürüdüm yokuş falan çıkarak. Kan ter içinde şirkete döndüm :( İşte kraft bira aşkı, işte blogger ciddiyeti.

Mikro üreticiler bu işi severek yaptıkları gibi bin bir zorlukla da mücadele ediyorlar bu ülkede. Bu sebeple bu biraları bulamıyoruz diye içmemezlik yapmamalısınız. İyi bira ya da yeni deneyim için ufak da olsa gayret göstermek gerekiyor.


Knidos BuğdayKlasik bir buğday birası desek yanlış olmayacaktır. Güzel muzumsu koku ve tatlar, beyaz köpük, kararlılığında karbonizasyon ve turuncuya bulanık güzel rengi. Tipik hoş bir buğday birası.


Knidos Route 333 (Pale Ale)Pale Ale, IPA, APA... bunlar benim en sevdiğim türler. Dolayısıyla o güzel şerbeçiotunu aldığımda kendimden geçiyorum :)

Bu yeşil etiketli arkadaşta şerbetçiotu acılığı önde olmakla birlikte, günümüz Pale Ale'lerinden beklenen meyvemsilik biraz geride kalmış. Bu bir tercih olmalı elbette. Ve benim sevdiğim de bir tercih. Bu tropikal tatların biraz boku çıkıyor olabilir son zamanlarda. Meyve suyu içmiyoruz, IBU yüksek olabilir ama biraz daha acılık istiyoruz :) Knidos iyi, Elinize sağlık.

Evet yazıyı burada sonlandırıyorum. Ve Türk biracılığının gelişimi için çok mutluyum. Knidos Brewery'nin (Bosphorus Brewing Co.) bira ustası olan Hüseyin Öztürk'ü bu güzel biralar için kutlarım. Knidos Bira, isminden etiketine, bira stillerine kadar özel bir oluşum olmuş. Bosphorus'da farklı stil biralar da var bu arada. Yakında o biraların da şişeye girdiğini görürüz herhalde.


Huzurla ve sağlıkla kalın. Akıl sağlığınızı koruyun. Endüstriyel birayı yoklukta gene için ama siz yine de kraft biradan şaşmamaya özen gösterin.
Şerefe.
436 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör