top of page

BrewDog - Punk IPA

İskoçya'nın popüler bira üreticilerinden Brewdog'un yine en popüler biralarından Punk IPA. Bu arkadaş tam bir klasik.

Karamel ve tropikal meyve aromalarıyla dolu olan bu bira, kurucu ortaklar James Watt ve Martin Dickie'nin tıpkı punk rock'ın müzik dünyasını kasıp kavurduğu gibi bira sektörünün zirvesine çıkma hırslarını simgeliyordu.

İki genç adamın hayalleri, önümüzdeki on yılda şirketlerinin dünya çapında 100 barla butik bira işinde lider haline gelmesiyle gerçek olacaktı.

Yaratcılar hikayeyi şu şekilde anlatıyor.

"2007'de Amerika'da büyük olan ancak Birleşik Krallık'ta veya Avrupa'da çok az kişinin gördüğü veya adını duyduğu West Coast tarzı IPA'ların küçük bir parçasını yeniden yaratmak istedik."

"Benim için Punk'ın güzelliği, inanılmaz şerbetçiotu tatlarının oldukça basit ve anlaşılır bir ifadesi olmasıdır."


Ben biraz bu biranın Türkiye'deki karşılığını 3 Kafadar'ın Mosaic IPA'sine benzetiyorum :)Şöyle bir araştırıdm da Brewdog zaman içerisinde bu biranın farklı varyasyonlarını çıkarmış. Örneğin alkolsüz, glutensiz, düşük alkollü ve double IPA stilinde. Bunu bilmiyordum bu yaz vesile oldu.
Untappd'de şöyle açıklamışlar;

"Punk IPA bunu başlatan biradır. Bu hafif, altın renkli klasik, bir lezzet patlaması yaratmak için yeni dünya şerbetçiotu ile altüst edildi. Karamel ve tropikal meyve patlamaları ile greyfurt, ananas ve liçiden oluşan tam bir isyan, dikenli acı bir bitişten önce geliyor. Her şeyi başlatan bira bu ve henüz bitmedi...

PUNK - Anarşik bir dokunuşa sahip mükemmel İmparatorluk.

Maltlar:

Marris Otter Ekstra Soluk.

Şerbetçiotu:

Chinook, Simcoe, Ahtanum, Nelson Sauvin."


Tür: India Pale Ale (IPA)

Menşei: İskoçya

Alkol Oranı: %5.2

IBU: 35

Yer: Craftbeer Lab, İstanbul, Türkiye

Tadım Tarihi: 19 Ekim 2019 ( 19.10.2019 )
22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page